‘Umut’ dolu bir bienal

2010 yılından bu yana 31 ülkeden katılımın olduğu ‘’İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’’ 22 Nisan’da başladı. 23 Mayıs’a kadar devam edecek olan bienalde bu yıl; İngiltere, Romanya, İtalya ve Rusya’nın aralarında bulunduğu 12 ülke yer alıyor. Palet Kültür Sanat ve Eğitim Derneği (PALETDER) tarafından organize edilen ve ‘Umut’ temasıyla düzenlenen etkinlikte 5 bin 250 çocuk ve genç sanatçının 579 projesi sergileniyor. Küratörlüğünü dijital sanat alanında pek çok ilke imza atan  Esra Özkan’ın  üstlendiği bienal, bir yandan geçmiş yıllarda olduğu gibi resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon ve performans çalışmalarına ev sahipliği yaparken, diğer yandan bu yıl eklenen maker, yapay zeka, dijital sanatlar gibi alanlardan eserleri de ağırlıyor.

ÖZEL PROJELER DE VAR

Bienalde deprem bölgesindeki çocuk ve gençlerle gerçekleştirilen özel projelerin yanı sıra alanında uzman yüzlerce sanatçı, oyuncu, bilim insanı, akademisyen ve eğitimciyle atölye, söyleşi, panel ve etkinliklerin yapılacağı zengin bir program da yer alıyor. STK’lar; müzeler ve üniversitelerle yapılan işbirliği çerçevesinde; bilim, sanat, edebiyat, yaratıcı yazarlık, dijital, teknoloji, iklim öncüleri, deneyim paylaşımı, hayallerin gerçekleştirilmesi, iklim krizi, iklim adaleti gibi alanlarda, atölyeler, etkinlikler düzenlenerek umudu yeşertmek için neler yapılabileceği sorusuna yanıt arayan çocuk ve gençlere destek oluyor.

Etkinliğin ana mekanı MKM

Beşiktaş Çağdaş oldu. İkinci sergi mekanı İstiklal Sanat Galerisi de bienal kapsamında çocuk ve gençlerin ‘umut’ temalı eserlerini izleyiciyle buluşturdu. Bu iki mekanın yanı sıra, Kadıköy ve Beşiktaş iskele meydanları ile Şehir Hatları vapurları yine gençlerin konser ve performanslarına ev sahipliği yapmaya başladı. Bienal Direktörü Gazi Selçuk, “Sanatın zor zamanlarda bile umudu yeşerteceğine inanıyoruz. Bienalin bu yılki konseptini bu yüzden umut olarak belirledik. Deprem bölgesindeki çocuk ve gençlerin çalışmalarının da yer aldığı umut ve sevgi dolu çalışmaları izleyicilerimizle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x