Sevda Karaca işçilerin ikramiyelerini ödemeyen fabrikaları saydı

Bayram öncesinde herkes çocuklarına bayramlık alır, evin ihtiyaçları için alışverişe çıkarken, ihracat rekorları kırılan Antep’te işçiler bayrama borçla giriyor. Sebebi ise ücretlerinin yatırılmaması, bayram ikramiyelerinin ödenmemesi.

300 bini aşkın işçinin çalıştığı, Türkiye’de ilk 100 işletmenin arasına onlarca fabrikanın girdiği Antep’in en büyük sanayi bölgesi Başpınar Organize Sanayi bölgesindeki pek çok fabrika, işçileri mağdur etti.

‘İŞÇİLER HAKSIZLIKLA KARŞI KARŞIYA KALIYORLAR’

Antep milletvekili Sevda Karaca, işçilere ücretlerini yatırmayan ve bayram ikramiyelerini ödemeyen fabrikaları saydı. Karaca şunları söyledi: “Antep’te işçilerin bayramda tadı tuzu yok! Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde bulunan onlarca fabrikada işçiler bayram öncesi patronlar tarafından birçok haksızlıkla karşı karşıya bırakılıyor. Bayram öncesi işçilere bayram ikramiyeleri ya verilmiyor ya vermemek için binbir türlü yola başvuruluyor ya da ”bayram sonrası bakarız” denilerek geçiştiriliyor. Mevzu sadece bayram ikramiyesi ile de bitmiyor. Öyle ki bazı fabrikalar işçilerin maaşlarını dahi eksik yatırmış durumda. Yani işçilerden bayrama yarım maaş ile girenler var. Onlarca fabrikada benzer sorunlar yaşanıyor.

‘YAZIK, GÜNAH DEĞİL Mİ?’

“Mesela AKP Gaziantep Milletvekili İrfan Çelikaslan’ın fabrikası Çelikaslan Tekstil’de işçiler, izin günü olan pazar günleri işe gelmediği için işçilere bayram ikramiyesi ve erzak dağıtımı yapılmadı” diyen Karaca şöyle devam etti: “Bakın bir işçi ne diyor: ‘Çelikaslan Tekstil’de çalışıyorum. Mart ayında bir gün işe gelmeyen özellikle pazar günü gelmeyenlerin bayram harçlığını, kömür yardımını, BİM kartını o ayın içindeki tüm erzaklarını kesiyorlar. Bu nedir? Yani işçiyiz diye köle miyiz Vereceksen hepsine ver şartsız, dayatmasız. Yazık günah değil mi? Bir de sözde patronumuz milletvekili ama kendi işçisinden haberi yok.’

Yine Alka Polyester fabrikasında iplik bölümünde çalışan işçilerin maaşlarının sadece yarısı yatırılmış durumda. Diğer yarısının da ne zaman yatacağı belli değil.
Sırma Halı’da işçilere maaşları yerine sadece 5000 TL yatırıldı.

Canan Tekstil’de işçilere bayram ikramiyesinin bayramdan sonra verileceği söylendi. İşçiler, böyle yaparak geçiştirilmeye çalışıldıklarını ve bayram ikramiyesinin kaldırılmak istendiğini düşünüyorlar.

Merinos Halı fabrikasında işçiler arasında bayram ikramiyesi üzerinden ayrım yapılıyor. İki yılını dolduran işçilere 12.800 TL yatarken, iki yılın altında süredir çalışan işçilere sadece 2800 TL yatırıldı.

Meriç İplik’te 2000 TL olarak verilen bayram ikramiyesi bir senesini doldurmayan işçilere verilmedi.

Tunahan Tekstil’de işçilerin maaşlarının bayramdan sonra verileceği söylenmiş.
ART Halıda işçilerin maaşları aylardır geç yatırılıyor. Bayram öncesi de yine maaşlar yatırılmadı.

Geçen bayramda işçilere bayram hediyesi olarak boş poşet dağıtan Sanat Ambalaj fabrikası bu bayramda da bir yılı doldurmayan işçilere bayram ikramiyesi vermedi.

Başpınar işçileri bilsin, bayram ikramiyesi haktır. Ancak birleşip mücadele edersek kazanılır ve ancak işçiler birliklerini korur, bir güç olursa bu hak gasp edilmez.

Buradan Başpınar patronlarını da uyarıyorum: İşçiler sizin canınız isteyince ağızlarına bir parmak bal çalacağınız köleleriniz değil! Her fırsatta işçilerin bir hakkına çöküp koşulları daha kötüye götürüyorsunuz. Yiyorsunuz, doymuyorsunuz, işçiyi bayramda çoluk çocuk aç bırakıyorsunuz. Başpınar işçileri yalnız değil. Biz varız, işçilerin Emek Partisi var.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x