Refah’a asıl saldırı daha başlamadı

İsrail ordusu, Hamas’ın ateşkesi kabul etmesine rağmen, 1,5 milyon Filistinlinin yaşadığı Refah’a girdi. Gece havadan bombaladığı kente bu sabah karadan da giren İsrail ordusu, Mısır’la Gazze’yi birleştiren Refah Sınır Kapısı’nın Gazze tarafını ele geçirdi.

Beyaz Saray, 1,5 milyon Filistinlinin hayatını tehlikeye atacağından, İsrail’in Refah’a yönelik bir kara saldırısı düzenlemesini desteklemediklerini açıklarken; Fransa ve Çin de İsrail’in Refah’a yönelik kara saldırısının Gazze’de daha geniş ölçekli insani felakete yol açacağını belirterek karşı çıktı.

“ASIL SALDIRI DAHA BAŞLAMADI”

Refah’a güneyden giren İsrail’in, kente esas saldırıya ise henüz başlamadığı ifade edildi. Times of Israel’e konuşan İsrailli yetkili, Refah’a yönelik devam eden saldırının sınırlı bir operasyon olduğunu; bu küçük saldırıyı, Hamas’a kendi koşullarını dayatacakları bir ateşkes anlaşmasını kabul ettirmek için baskı aracı olarak kullanacaklarını söyledi.

CNN International ise, İsrail’in saldırı planlarına hakim bir yetkiliyle görüştü. Haberde, bu saldırının Netanyahu’nun İsrail’in defalarca gerçekleştireceğine söz verdiği geniş çaplı Refah operasyonu olmadığını dile getirdi.

İÇ POLİTİKA MALZEMESİ Mİ?

İsrail’in, gece başlayan ve sabah kara saldırına dönen işgali, İsrail iç kamuoyunda da tartışılıyor.

Bildiğiniz üzere Netanyahu, 7 Ekim 2023 olayları öncesinde politikaları nedeniyle eleştiriliyordu. Hatta muhalifler, Tel Aviv başta olmak üzere çok sayıda kentte sokaklara çıkarak Netanyahu’yu protesto etti.

7 Ekim’den sonra bu eylemler dursa da Gazze’de katliamın artması ve İsrail’in devlet olarak uluslararası camiada hedef haline gelmesi, muhalifleri yeniden harekete geçirmişti.

Muhalif İsrail medyası ve kamuoyu, Netanyahu’nun koltuğunu korumak için savaşı uzattığını dahi dile getirmişti.

Netanyahu ve aşırı sağcı hükümetinin, ABD dahil tüm ülkelerin Refah uyarılarını kulak arkası etmesi ve bu sabah saldırıya geçmesi, İsrail’de bu iddiaların yeniden gündeme gelmesini sağladı.

Birçok İsrailli, Netanyahu’yu politikalarından dolayı sosyal medyadan eleştirdi. Eleştirmenlerden biri, İsrail Başbakanı’nın, Refah Sınır Kapısı’na İsrail bayrağı dikerek “stratejik aptallık” yaptığını ve artık tüm sorumluluğun kendilerinde olduğunu söyledi.

HAMAS ATEŞKESİ KABUL ETMİŞTİ; İSRAİL ŞARTLARI BEĞENMİYOR

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti.

Hamas’ın Katar ve Mısır tarafından iletilen “ateşkes önerilerine” onay verdiğini duyurmasının ardından İsrail Savaş Kabinesi, Refah’ta saldırılara devam kararı almıştı.

Ancak İsrail, Hamas’ın kabul ettiği teklifin, Mısır önerisinin “yumuşatılmış” bir versiyonu olduğunu savunuyor ve kapsamının İsrail’in “kabul edemeyeceği genişlikte” olduğunu belirtiyor. Tel Aviv yönetimi, söz konusu ateşkes kararıyla, “İsrail’i anlaşmayı reddeden taraf gibi göstermek isteyen bir hile görüntüsü olduğunu” iddia ediyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x