İki Soru, Bir İyi, Bir Kötü Haber!

Ankara Günlüğü’nde emekli maaşlarına ve asgari ücret artışına ilişkin tartışmaları kaleme alan Hüseyin Gökçe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun son açıklamalarını değerlendirdi.

EK ZAM TALEBİ YERİNDE DEĞİL, ASGARİ ÜCRETE YENİ ARTIŞ SİNYALLERİ

Ekonomim’de yer alan haber göre Gökçe, emekli maaşlarına ek zam talebinin hükümetin gündeminde olmadığını ancak asgari ücrete ikinci artış sinyalleri olduğunu belirtti.

EKONOMİ YÖNETİMİNİN PLANLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim mitinglerinde sabit ücretlilerin durumunun iyileştirilmesine yönelik mesajlar veriyor ancak emekli maaşlarına ek zam planının olmadığını vurguluyor. AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, emekli maaşlarında erken artış olmayacağını belirtti ancak asgari ücrete ikinci bir artışın olabileceğini ima etti.

TEKNİK DÜZENLEME ŞART

Gökçe, 16 milyonun üzerindeki emeklilerin tamamına ekstra bir artışın mümkün görünmediğini ancak en alt seviyede maaş alan emekliler için teknik bir düzenlemenin gerektiğini ifade etti.

YENİ SORU İŞARETLERİ

Akbaşoğlu’nun açıklamaları, emeklilerden çok çalışanlarla ilgili kısımlarda daha çok dikkat çekti. Asgari ücrette ikinci bir artışın gündeme gelebileceği sinyalleri verildi.

ALIM GÜCÜNÜN ARTIRILMASI

Akbaşoğlu, 2024’ün “Emekliler Yılı” ilan edildiğini hatırlatarak nisan ayında tüm çalışanların alım gücünün artırılmasıyla ilgili değerlendirme yapılacağını belirtti. Asgari ücrete ikinci bir artışın tartışılacağı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x