‘Enflasyonu düşüreceğiz’

Aksaray DHA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Aksaray’da düzenlenen mitinge katıldı. Emeklilerin alım güçlerindeki düşüşleri telafi etmek için yeni adımlar attıklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi: 

HAYAT PAHALLLIĞI İLE BOĞUŞUYORUZ: Bölgemizde yaşanan krizlerin, savaşların, gerilimlerin, ülkemizi olumsuz etkilerini hep göğüslüyoruz. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de can yakan enflasyonun yol açtığı hayat pahalılığıyla boğuşuyoruz. Çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım güçlerindeki düşüşü telafi etmek için sürekli yeni adımlar atıyoruz. Tüm emeklilerimize bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yaptık. Yılbaşında emeklilerimizin ve çalışanlarımızın maaşlarını yüzde 50 oranında artırdık. Emeklilerimizin ikramiyelerinde aynı şekilde yüzde 50 artışa gittik. Son olarak banka promosyon ödemelerini 8 bin ile 12 bin lira arasında yükselttik. 

ÖNCE ENFLASYON: İnşallah yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonun düşmeye başlamasıyla elimiz biraz daha rahatlayacak. Çünkü yüksek enflasyon ortamında ne verirsek verelim, dipsiz kuyu misali kaybolup gidiyor. Önce enflasyonu kontrol altına almamız gerekiyor. Allah’ın izniyle bunu başaracak programa ve kararlılığa sahibiz. 

TAVİZ VERMEYECEĞİZ: İmanımızdan, inancımızdan taviz vermeyeceğiz. Hayallerimizden, hedeflerimizden taviz vermeyeceğiz. Hiçbir alanda kazanımlarımızdan taviz vermeyeceğiz. Hep ileri gideceğiz. Hep büyüyeceğiz. Daha yapmamız gereken çok iş var. Asırlık alt yapı ihmallerini telafi ederek, nasıl 2023’e hazırladıysak, şimdi de çok daha fazlasını yaparak Türkiye Yüzyılı’nı inşa edeceğiz. Ülkemizi bugüne kadar üç kat büyüttük. Önümüzdeki dönemde iki kat daha büyüteceğiz. Ülkemizi dünyanın en büyük on ekonomisinden biri haline getireceğiz. 

‘Motor su kaynattı Özgür Efendi’

Erdoğan, Aksaray mitinginin ardından gittiği Yozgat’ta ise özetle şunları söyledi:

TOGG 1 YILDIR YOLLARI SÜSLÜYOR: İnşallah 2028 yılında bir uçak sesi duyup başımızı kaldırdığımızda gökyüzünde Türk mühendislerinin yaptığı KAAN’ı göreceğiz. Ülkemizin ilk milli markası TOGG bir yıldır yolları süslüyor. Devrim Otomobili’nin bir yolunu bulup engellediler ama TOGG’da bunu yapamadılar.

ŞAFT KAYDI: Bay Kemal’in yerine bin bir umutla getirdikleri çırak genel başkan selefinden bile fason çıktı. Daha 5 ay bile demeden, muazere kayboldu, şaft kaydı, dingil kırıldı. Motor su kaynattı. Özgür Efendi! Bu eziyet bir an önce bitse de kurtulsak havasında 31 Mart’ı adeta iple çekiyor.

PKK’nın yaraladığı genci aradı

Erdoğan, Belçika’da terör örgütü PKK yandaşlarının saldırısında yaralanan 16 yaşındaki Türk genci Efe Tapmaz’ı aradı. Geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan, “Bunlar ahlaksız, bunlar adi, bunlar alçak. Oradaki resmi makamlar da Büyükelçiliğimiz de takip ediyorlar, biz de kovalıyoruz. İnşallah neticesi hayırlı olur” dedi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamda da Bakan Hakan Fidan’ın mevkidaşı Hadja Lahbib ile görüştüğü ve olaya ilişkin soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Mayısta ABD’ye gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, yoğun bir diplomasi trafiği bekliyor. İlk etapta Nisan ayında Irak’ı ziyaret etmesi öngörülen Erdoğan’ın, Mayıs ayında da ABD Başkanı Joe Biden’in resmi davetlisi olarak Washington’a gitmesi, iki liderin 9 Mayıs’ta Oval ofiste ilk yüzyüze görüşmeyi gerçekleştirmesi bekleniyor. İki liderin temmuz ayında Washington’da yapılacak NATO Zirvesi kapsamında bir araya gelmesi bekleniyordu ancak Kiev’deki Ulusal Güvenlik Danışmanları Toplantısı’nda görüşen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç ile ABD’li muhatabı Jack Sullivan’ın, iki liderin görüşme takvimi ile ilgili mutabakata vardığı öğrenildi.  

Kritik gündem 

İki liderin gündeminde terörle mücadele, Gazze’deki son durum ve savunma alanındaki işbirlikler kritik başlıklar olarak yer alacak. Türkiye, terör örgütü PYD-YPG’ye verilen desteğin sonlandırılması, Filistin’de iki devletli çözüm için harekete geçilmesi taleplerini en üst seviyeden bizzat ABD tarafına iletecek. Erdoğan son olarak BM 78. Genel Kurulu’na katılmak üzere 16-20 Eylül 2023 tarihlerinde ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirmişti. – ANKARA Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x